Lidé si často myslí, když vloží peníze do banky, tak tam jsou stále jejich a bezpečně uloženy. Banka tyto peníze vezme a dále investuje. To, co klienti vidí na bankovních výpisech včetně úroků, není to, kolik mají peněz uložených v bance, ale kolik jim banka dluží, kolik jí půjčili.

 

Co je ball-in

Od 1.1. 2016 je v platnosti nový systém „bail-in“, což znamená, že jde o záchranu bank z peněz daňových poplatníků pro všechny evropské banky, i banky v ČR. „Bail-in“ je postup podobný postupu jako při bankrotu jakékoliv jiné firmy. V takovém případě věřitelé přicházejí o část svých pohledávek.

Pod novým systémem ball-in si můžeme představit  krach banky na Kypru před několika lety, kdy každý klient, který měl na účtu více než 100 000 eur, tak musel přispět svými úsporami k záchraně banky. Teď se budou tyto principy vztahovat na celou EU.

 

Co se stane, když banka neplní závazky

Vkladatel nepřijde o vše, určitou část mu v celé EU garantuje stát. V rámci EU jsou garantovány vklady do výše 100 tisíc euro u každé banky. Stejný limit platí i pro vklady v České republice. Pokud se jedná o vklady vedené u poboček zahraničních bank, které působí na našem trhu, tak tyto vklady jsou pojištěny v zemi, kde má sídlo mateřská banka.

V současnosti je Fond pojištění vkladů spravovaný Garančním systémem finančního trhu  disponuje více než 30 miliardami korun (cca 1% hodnoty pojištěných vkladů v České republice). Fond má ze zákona na zahájení výplaty pojištěných vkladů 7 pracovních dní od data vydání oznámení o platební neschopnosti. 30 miliard korun by v případě problémů větší banky nemuselo stačit, tak proto se v červnu 2012 schválila ČNB desetiletý dluhopisový program Garančního systému v objemu 100 miliard korun.

 

Co by měl vkladatel – investor dělat

Určtě rozdělit peníze mezi více bank, pokud máte v jedné bance více než 100 tisíc euro. Pokud dojde ke krachu banky, tak počítejte, že se k penězům nedostanete hned, tak je dobré je mít i v jiných aktivech.

 

Zdroj: proinvestory.cz

 

 

Share This