Na kryptoměnách se dají vydělat velké peníze, ale také můžete během chvilky o ně přijít. Důležité je, kde držíte kryptoměny a jaké používáte zabezpečení. Ideální je používat kryptoměnové peněženky, což je bezpečná digitální peněženka, která se používá  na uchování, přijímání a posílání kryptoměn. Většina kryptoměn má vlastní peněženku nebo můžete používat peněženky, kde si uložíte více kryptoměn pohromadě.

Na obchodování a krátkodobé uchování kryptoměn úplně postačí peněženka, která je automaticky generovaná na kryptoměnových burzách. Pro dlouhodobé uchování to není dobré řešení.

 

Základní typy kryptopeněženek

Existují dva základní typy kryptopeněženek v závislosti, zda jste připojení k internetu nebo ne.

  1. Online peněženka (Hot wallet)
  2. Offline peněženka (Cold wallet)

 

Online peněženka

Už z názvu to vypovídá, že to jsou peněženky, které jsou připojené k internetu. Oproti offline peněženkám jsou méně bezpečné, protože přístup k internetu představuje bezpečnostní riziko. Při správném používání a dbaní na bezpečnost, což je zejména antivirus a ochrana hesla, tak je bezpečnost poměrně vysoká. Největší výhodou v porovnání s offline peněženkami je dynamika. Transakce se uskutečňují téměř okamžitě a většina kryptoměnových peněženek jsou online.

Npříklad to může být Exodus.

 

Offline peněženka

Tento typ peněženky se podobá opravdovému sejfu a používá se pro dlouhodobé uchování kryptoměn. Tato peněženka není připojená k internetu a tím pádem zvyšuje ochranu. Privátní klíč se nenachází na žádném serveru online. U offline peněženky se generuje privátní klíč postupně a je potřeba si ho poznamenat, protože je následně smazán. Privátní klíč se nejčastěji píše na papír či flashku a a je nutné si tento klíč uložit na bezpečné místo.

Bezpečnost offline peněženek je zároveň i nevýhodou, protože nemají žádné uživatelské rozhraní. Pokud chcete používat offline peněženku, tak potřebujete program, který vám umožní přístup na blockchain síť. Nejčastěji se jako offline peněženka používá trezor, což je výborný způsob na ukládání kryptoměn z dlouhodobého hlediska.

 

Kryptoměny na burze

Další možností uložení kryptoměn jsou kryptoměnové burzy. Kryptoměny na burze jsou také uložené v peněženkách. Nevýhodou je, že privátní klíče si uchovává burza, a tak nevýhodou je, že nad kryptoměnami nemáte úplnou kontrolu. Pokud by došlo k vypnutí burzy, tak se k vašim kryptoměnám nedostanete. Zde je potřeba si dobře vybrat burzu, přes kterou nakupujete a vždy povinně zadávat dvoufázové ověřování.

Zdroje: Kryptoportal

 

 

Share This