Revolut funguje jiným způsobem než jeho konkurenční služby jako jsou např. TransferWise a CurrencyFair, které totiž pracují na principu P2P sítě. Revolut využívá mezibankovních převodů i kurzů a má tak svým fungováním mnohem blíže tradičním bankám. Velmi hezky je to vysvětleno a znázorněno na jejich blogu.

P2P sítě párují platby, které jdou proti sobě a vyměňují se pouze údaje o konečném příjemci. V praxi to zjednodušeně vypadá tak, že uživatel z ČR a USA, jejichž platby mají stejnou výši a jdou proti sobě si pouze vymění konečného příjemce (což je díky internetu okamžité a nesmírně levné). Žádná z plateb vlastně nepřekročí hranici své země.

I přesto, že Revolut nabízí bezkonkurenční kurzy, tak musí nějak vydělávat peníze.

 

Na čem vydělává Revolut

 • Nabízí placená členství a business účty.
 • Má podíl na zisku MasterCard z platby u obchodníka.
 • Placené spolupráce (zdravotní pojištění).
 • Poskytování úvěrů – s tím souvisí motivace uživatelů držet na Revolut účtu více prostředků (minimální top up, vault).
 • Poplatky za nadstandardní operace (převody a výběr nad měsíční limit, platby o víkendech, turbo transfers).

 

Oproti konkurenčním portálům je tu také další zásadní rozdíl – aplikace je koncipována pouze na Android a iOS – je svázána s konkrétním telefonním číslem a nelze ji prozatím využívat na desktopu (business účet ano, personal zatím bohužel nikoliv).

 

Platby do zahraničí bez poplatků

Revolut bez diskuse nabízí převod za nejlepší možné kurzy, jaké si lze v současnosti přát. Konverzi lze realizovat prakticky zdarma za mezibankovní sazby, které jsou poskytovány v reálném čase. Z hlediska poplatků tak vychází Revolut ještě o pěkný kousek lépe, než TransferWise.

 

Díky kartě (Visa) budete moci utrácet peníze za mezibankovní kurzy například na cestách v obchodech nebo na zahraničních e-shopech. Karta si pochopitelně odčerpává i z jiných měn, pokud je v jedné nedostatek prostředků. Konverze o víkendech může být zpoplatněna a je dobré si hlídat zůstatky a plánovat útratu dopředu.

Pořízení karty je prakticky jediným nutným nákladem, stojí 6 EUR (u nás 99 Kč), nicméně za ty benefity rozhodně stojí.

 

Další funkce a vychytávky

Revolut má spoustu drobných vylepšení, které aplikaci hodně přidává kladná čísla a značně se podílí na celkovém pozitivním dojmu.

 

Vault

Zajímavá funkce, která zaokrouhlí vaši útratu na celé částky a přebytek pošle do trezoru. Fajn je, že Revolut umožňuje do trezoru posílat i pravidelné měsíční částky a uživatel tak může šetřit na co potřebuje a nastavit si konečné limity a cíle. Nejedná se však o spořící účet a vault tedy nenabízí žádné úroky.

 

Split expenses

Možnost rozdělit náklady za transakci rovnoměrně mezi více uživatelů. Rozpočítávání nákladů jsem mockrát postrádal v zahraničí, kdy jsem cestoval s kamarády a rozumná evidence nákladů a souvisejících kurzů byla problém.

 

Instantní transakce mezi uživateli Revolut

 

Sledování nákladů

Revolut má tuto funkci integrovanou v aplikaci a každý uživatel si tak snadno udělá obrázek za co utrácí a v kterých měnách. Není problém si v pdf vyjet měsíční statistiky a vyseparovat si například údaje za jídlo. Statistiky se mi moc líbí, protože zadávat každý náklad ručně do samostatné aplikace je neskutečná otrava.

 

Rita

V případě, že se pokusíte kontaktovat podporu, budete muset nejdříve projít přes chatbota Ritu. Ta se pokusí na každý váš dotaz nalézt relevantní odpověď a teprve až když s vámi nebude vědět rady, odkáže vás na live agenta.

 

Proč si pořídit Revolut Premium

Revolut svým uživatelům nabízí placené členství, které stojí 6,99 liber/měsíc, resp. 174,99 Kč. Premium však přináší spoustu dalších výhod.

 • 2x vyšší měsíční limit pro výběr z bankomatu – 400 EUR/GBP.
 • Cestovní pojištění v ceně.
 • Neomezené převody (free účet je omezen hranicí 6000 EUR, poté za poplatek 0,5%).
 • Prioritní podpora 24/7.
 • Práce s kryptoměnami

Největší benefit je v turbo transfers. Jedná se o rychlé platby, které by měli dorazit k příjemci do 24 hodin. Ve free verzi Revolut je tato funkce zpoplatněna 140 Kč za transakci či ekvivalentem v jiné měně. Pro premium uživatele je tato funkce zdarma a je dokonce nastavena jako defaultní.

 

Poplatky a limity

Vedení účtu, aplikace, převody a nabití peněženky kartou – zdarma. Filozofie je taková, že se platí pouze za na nadstandardní operace.

 • Transakce mimo hodiny FX market s poplatkem 0,5-2%.
 • Poplatek za premium 174,99 Kč měsíčně / 1750 Kč ročně (16% sleva).
 • Výběr z kteréhokoliv bankomatu 200 Eur/liber měsíčně zdarma, u premium členství je hodnota dvojnásobná. Výběr nad limit je zpoplatněn 2%.
 • FX transakce jsou limitovány 6000 Eury měsíčně, poté jsou zpoplatněny 0,5%.
 • Pro free účty zpoplatnění služby Turbo transfers (peníze u konečného příjemce do 24 hodin) – 140 Kč.
 • Poplatek za business účet od 25 liber či ekvivalentu v jiné měně měsíčně.
 • Je to hloupé, ale nabití skrze běžný převod zatím probíhá na Lloyds bank a pokud převádíte z České banky bude vám účtován poplatek. Lepší je využít kartu.

Poplatků je poměrně dost, nicméně při rozumném užívání se jim lze z 90% vyhnout. Více o poplatcích naleznete na příslušné stránce.

Zdroje: Hoopooo

 

 

Share This