Pokud přemýšlíte o nákupu kryptoměn nebo už kryptoměny máte, tak je důležité je mít v bezpečí. Kryptoměny lze kdykoliv poslat, přijmout, levně, rychle, bezpečně, aniž byste k tomu potřebovali služby banky. A právě bezpečí je to, co je nejdůležitější. Můžete používat online peněženky, burzy, směnárny, mobilní peněženky či softwarové peněženky. Jednou z nejlepších možností je používat trezor.

 

Jak mít kryptoměny v bezpečí

Nejen peníze, také bitcoiny vám můžou ukrást, zpronevěřit, nebo je získat podvodem. Existuje několik způsobů, jak své bitcoiny můžete uchovat – a také jak o ně přijít.

 

On-line peněženky, burzy, směnárny

Ve všech těchto případech svěřujete bitcoiny třetí straně a nemáte pod kontrolou peněženku, kde jsou uchovány. Směnárna může zkrachovat, být vykradena – nejznámějším případem je konec burzy Mtgox na začátku r. 2014. Uchováváte-li kryptoměnu v on-line peněžence, jako je např. Coinbase, nemáte privátní klíč a opět se spoléháte na to, že se o bezpečnost vašich prostředků postará někdo jiný. Proto se doporučuje mít zde jen menší, operativní množství btc.

 

Mobilní peněženky

Některé fungují na principu on-line wallet, kde má k privátnímu klíči přístup třetí strana, několik jich funguje i na principu vlastního privátního klíče.  To je sice lepší varianta – mobilní telefon můžete ale ztratit, může být ukraden, nebo být stejně jako počítač zavirován… Základem je proto mít kvalitní zálohu a také jej používat spíš pro operativní případy. Tedy pro běžné placení, ne jako hlavní úložiště.

 

Softwarové peněženky

V počítači. Ať už si instalujete full verzi peněženky, která stahuje celou historii blockchainu, nebo light verzi, v obou případech je důležité nastavení dlouhého a bezpečného hesla. A samozřejmě zálohování peněženky a privátních klíčů na bezpečném úložišti, případně vytvoření „paper wallet“ – vytištěný privat key, který bude uložen offline. Přesto si nemůžete být 100% jisti, že váš počítač není infikován keyloggerem – tedy útočným programem, který zaznamenává činnost klávesnice. Jakkoliv silné heslo tak může být přečteno a nepozorovaně zasláno útočníkovi. A pokud jde o paper wallet, i tu musíte v případě, že potřebujete peníze někam přesunout, spojit s online světem – naimportovat do PC. Což opět snižuje bezpečnost a není to ani pohodlné při častých platbách.

 

Trezor

Ukládáte a posíláte kryptoměny bez obav z hackerů, zavirovaných počítačů, případně chyb, nebo okradení při odesílání. Pochází od české firmy Satoshi Labs (jedním z nich je Marek Palatinus – Slush, který stojí za „vynálezem“ konceptu těžících poolů). Trezor nyní podporuje Bitcoin a umožňuje další altcoiny jako např. Litecoin, Dash nebo Zcash. Umí také napojení na MyEtherWallet, takže poslouží jako zcela bezpečná Ethereum peněženka.

 

Proč mít TREZOR

  • důvěryhodné zařízení, bezpečné úložiště
  • absolutní ochrana před keyloggery, nelze „odečíst“ heslo
  • pohodlná a intuitivní obsluha
  • PIN ochrana před cizím zásahem
  • skvělá záloha, umožňuje kompletní obnovu i při ztrátě, zničení zařízení
  • jednoduché a malé, lze nosit u sebe jako klíčenku
  • výběr z několika barevných provedení
  • do budoucna lze použít i pro jiné měny – již nyní pro Litecoin (Electrum LTC – vývojářská verze)

 

Jak funguje Trezor

V běžné kryptoměnové peněžence provádíte transakci tak, že vložíte např. btc adresu příjemce nebo sejmete QR kód a zadáte částku, heslo a vše potvrdíte. Tím transakci potvrdíte privátním klíčem, který je v peněžence uložený.

V Trezoru to probíhá podobně, ale rozdíl je v tom, že transakci zadáváte na obrazovce počítače. Potvrzení privátním klíčem probíhá mimo počítač a to s několikanásobným ověřením správnosti btc adresy a pouze jednosměrnou cestou. Trezor je samostatná počítačová jednotka, hardwarová peněženka, ve které je uložený privátní klíč. Připojení k počítači probíhá přes USB a tím, že je zařízení izolované od PC a také jednostranné, nehrozí „přečtení“ hesla keyloggerem. Výhodou je, že transakce se zobrazují také na malé obrazovce Trezoru a potvrzují mechanicky. Tedy stisknutím tlačítka přímo na zařízení a to za vás žádný hacker neudělá.

 

Kde koupit trezor

Např. Satoshi Labs jej prodává na vlastním eshopu, cena je 99 USD + doprava. Dejte si pozor, na cenu, která se přepočítává do bitcoinů v aktuálním kurzu. Nebo můžete na Alze.

Zdroje: BtcTip

 

 

Share This