Základní myšlenkou je nekupovat jeden dům, ale koupit jich rovnou tisíc a mít velmi zajímavé a pravidelné příjmy z nemovitostí. Má to tu výhodu, že vás to chrání např. před neplatiči. Pokud koupíte 1 byt a máte problémy s nájemníkem, tak je velká pravděpodobnost, že vám vypadne měsíční nájem. Existují firmy, které nakupují do portfolia desítky, stovky i tisíce nemovitostí, což můžou být např. byty, domy, kanceláře, sklady, hotely atd.

Pokud jedna nemovitost nevynáší, tak se nic neděje, protože v portfoliu je x dalších nemovitostí. Firma vyhledává kvalitní nemovitosti, kupuje je a pronajímá. Podílníci na tom vydělávají.

 

Peníze ze služeb

Existuje několik firem jako např. HT. Ukážeme si příklad na celkem populární, ale rozhodně ne té nejlepší firmě Brookfield Real Estate Services Inc., kterou na burze najdete pod názvem BREUF. Tato společnost není klasický vlastník nemovitostí. Peníze inkasuje od realitních makléřů, kteří jsou registrováni pod značkami Royal LePage, Via Capitale a Johnston & Daniel.

Firma působí v Kanadě, kde má přes 18.000 realitních kanceláří. Zajišťuje servis pro makléře a má přes 30% vyšší úspěšnost při uzavírání obchodů, než je průměr branže. To samozřejmě přitahuje zájem. Firma hezky roste a rozšiřuje svoje kanceláře.

 

Dividenda se zvyšuje

Firma už 4x zvýšila dividendu. Při současné ceně akcie se dividenda pohybuje kolem 7-7,5%, což je celkem dobrý pasivní příjem. Když kouknete na ukazatel, který sleduje většina investorů P/E. Vidíte, že je na hodnotě 13 což je na tento sektor mírně výše. Průměr sektoru je 10-11, což ukazuje, že akcie je mírně nadhodnocena. Máte možnost si počkat , až dojde k poklesu nebo jít do toho.

 

Majitelem realit, i když žádnou nemovitost nevlastníte

Ukázali jsme si, jak být majitelem realit, když žádný byt či dům nekupujete. Při koupě bytu či domu je dobré si uvědomit, že existují možné komplikace a nemusí to být ideální tak, jak jsme si představovali. Kdo nemá tolik peněz, ale chce inkasovat nájemné, má příležitost s firmami, které vlastní portfolio nemovitostí nebo poskytují v tomto segmentu služby.

Zdroje: Finakademie

 

Share This