Minule jsme si ukázali, proč je dobré mít trezor a jak funguje. Dneska se koukneme, jak používat trezor, abyste měli kryptoměny v bezpečí. Instalace trezoru není složitá. Postup je dobře uveden v návodu a je tam vysvětlen krok za krokem. Najdete tam celkem dost kroků, ale je s tím potřeba počítat a brát to jako daň za bezpečnost už při instalaci. Zde najdete kompletní uživatelský manuál.

Trezor si po prvním zapojení automaticky stáhne plugin prohlížeče  (Trezor Bridge), aby mohl počítač komunikovat s online peněženkou MyTrezor. Ta byla vyvinuta speciálně pro toto zařízení. Podobně jako v jiných peněženkách zde můžete posílat, přijímat bitcoiny, sledovat historii transakcí a vytvářet nové btc adresy. Potvrzování ale probíhá izolovaně – právě v samotném Trezoru.

 

PIN jako výborná ochrana

Po instalaci pluginu vyzve Trezor k zadání PINu. Ten slouží jako ochrana např. při ztrátě zařízení, nebo např. ponechání Trezoru bez dozoru. Bez PINU nelze odeslat transakci. PIN je také chráněn proti opakovaným pokusům o uhodnutí – po každém dalším chybném zadání se zdvojnásobuje doba k novému pokusu.

PIN je zadáván na speciální numerické klávesnici – Trezor ukazuje devět čísel, na obrazovce PC se mezitím ukazuje mřížka s otazníky. Postavení čísel na displayi Trezoru se pokaždé náhodně mění a na počítači je třeba je zadávat pohybem kurzoru na monitoru namísto otazníků… Je to opět výborná ochrana proti keyloggeru.

 

Jedním z nejdůležitějších kroků při instalaci je vytvoření zálohy

Je to poněkud zdlouhavý a otravný proces, ale vyplatí se. Trezor k vytvoření zálohy vytváří tzv. RECOVERY SEED, které v tomto případě tvoří náhodně vybraná anglická slova. Těch je standardně 12 – ale můžete si navolit i vyšší počet. Na základě entropie nabízí slova z několika tisíc možných (a z více zdrojů). Je naprosto zásadní, abyste si postupně nabídnutá slova zapsali, ještě jednou je v Trezoru potvrdili a dobře schovali… Samozřejmě na papíru, záloha uschovaná v počítači s přístupem na internet by postrádala z hlediska bezpečí svůj smysl.

 

A teď to nejlepší – pokud znáte SEED, slouží jako záloha i pro případ, že Trezor někdo zcizí, zničí, nebo jej ztratíte apod. Právě pomocí postupně zadávaných slov ze seedu můžete  v novém Trezoru, nebo na jakémkoliv kompatibilním zařízení obnovit privátní klíč a tím i celou historii transakcí z blockchainu. Při vytváření zálohy – recovery seed je možné zadat ještě tzv. passphrase encryption. To může být jednoduché heslo, které slouží jako ochrana navíc – pokud by se někdo např. dostal k seed záloze, nemůže ji bez passphrase encryption použít. Passphrase encryption se ale nevyužívá běžně, lze nechat i nevyplněné.

 

Jak posílat kryptoměny

Odeslání bitcoinů či jiných kryptoměn ze zařízení probíhá tak, že se transakce vytvoří nejprve v počítači. V peněžence Mytrezor zadáte btc či jinou kryptoměnovou adresu, kam posíláte, částku a pošlete – Send.

Trezor vyzve k zadání PINu – display ukáže mřížku s náhodnými čísly 1-9 a ta je potřeba zadat ve tvaru vašeho PIN na monitor. Display následně ukazuje průběh operace – ověřování.

 

V dalším kroku ukáže jak monitor PC, tak display Trezoru adresu (musí být samozřejmě shodné) a vyzve k potvrzení, nebo zamítnutí transakce tlačítkem. Po potvrzení ještě totéž – tentokrát s částkou.

Celkem tedy 2x potvrzeno s vizuální kontrolou – hotovo!

Zdroje: BtcTip

 

 

Share This