Je několik možností, jak v současné době těžit kryptoměny. Můžete si udělat sestavu sami a začít těžit doma. Dále existují společnosti, které vám s tím vším poradí, pomůžou nakoupit potřebný hardware, vše zapojí a provozují těžbu ve vlastní hale. Nebo si můžete pronajmout bloky výpočetního výkonu a podílet na výnosu z potvrzování transakcí.

 

Těžba kyptoměn z domova

V dnešní době může těžit kryptoměny pomalu každý. Nemusíte mít krumpáč ani lopatu. Stačí, když výkon svého počítače propůjčíte potřebám sítě bitcoinových transakcí, nebo převodům jiných digitálních měn. Za to zíkáváte nárok na odměnu v podobě digitální měny, ktero se rozhodnete těžit.

Pokud se rozhodnete pro těžbu doma, tak je potřeba, abyste o tom znali opravdu hodně. Než se do těžby pustíte, tak si určitě nejdříve spočítejte, zda se těžba vyplatí. Jaké jsou počáteční náklady a somozřejmě i výnosy. Základem k dobrým ziskům je výkonný počítačový hardware a levná elektřina. Na trhu se vyskytuje i celkem slušná konkurence, a tak je potřeba investovat do výkonnějšího hardwaru. Počítejte i s jeho opotřebením a výměnou. I když kryptoměny poslední dobou šly dolů, tak pořád lákají velké množství investorů i těžařů, protože se předpokládá, že porostou v budoucnu mnohem více.

Kromě bitcoinu lze těžit další kryptoměny jako např.ethereum, monero, litecoin atd., ale to si zvolíte podle toho, jaká kryptoměna se nejvíce vyplatí těžit ve vašem zařízení.

 

Jak těžit kryptoměny

Asic

Jestliže chcete těžit bitcoin, tak je potřeba nakoupit speciální zařízení ASIC. Počítejte s investicí v řádu desítek tisíc korun. Speciální přístroje řady Antminer, přes který se hlavně bitcoin těží, stojí přes dva tisíce dolarů za kus. Monopol na jejich výrobu má navíc čínská společnost Bitmain.

ASICy zvládnou mnohem více výpočtů s menší energetickou náročností, protože se jedná o vysoce specializovaná zařízení. Vzhledem k tomu, že se rovnou dodávají s odpovídajícím adaptérem, nemusíte se starat o čísla a hledat sami vhodné napájení.

 

Grafická karta

K těžbě kryptoměn lze využívat i běžné výkonné grafické karty (GPU) určené původně k hraní her. Zapojit lze i více grafických karet zároveň. Čím silnější akumulovaný výkon, tím více digitálních mincí zařízení vytěží. Obecně platí, že přes GPU se více vyplatí těžit ostatní kryptoměny jako například monero než bitcoin. Problémem může být skutečnost, že v důsledku zájmu o kryptoměny jsou výkonné grafické karty často vyprodané. A to i v Česku.

Tyto sestavy si můžete vytvořit na vlastním PC s tolika grafickými kartami, kolik se vám do něj vleze, nebo kolik si můžete dovolit. Ačkoliv někteří lidé využívají standardní desktopové věže, mnozí využívají jiné kreativní kryty, jako například basy od piv, za účelem maximalizace proudění vzduchu. Výhoda těchto systémů je, že můžete těžit současně pomocí CPU i GPU.

Další možností, jak těžit kryptoměny, jsou internetové prohlížeče či telefony.

 

Zapojení

Když už máte nakoupený potřebný hardware, tak následně je vše potřeba zapojit a připojit k internetu. Poté přístroje pomocí IP adres spárujete s konkrétním počítačem, přes který hlídáte a upravujete parametry těžby. K tomu musíte mít potřebný software, aby vše fungovalo tak, jak má.

Těžba digitálních měn se zabývá řešením komplexních kryptografických problémů. Za úspěšné vyřešení získávají těžaři odměnu v dané digitální měně.

 

Na co si dát pozor

Při tvorbě těžební sestavy je třeba vzít v úvahu energetické nároky všech komponentů, které budete používat, obzvláště grafických karet. Navíc je dobrou praxí mít prostor pro větší spotřebu, pro případ nečekaných událostí a poskytnutí potenciálu pro přetaktování systému.

 

Investujte do výdělku

Růst obtížnosti těžby všech kryptoměn v závislosti na čase je nevyhnutelný.  Což znamená, že šance vašeho HW na výdělek budou klesat. Proto je důležité začít s nejlepším vybavením, jaké si můžete dovolit, aby zůstalo relevantní co nejdéle.

Velké výkyvy ceny měny, kterou těžíte, můžou také silně ovlivnit vaše dlouhodobé zisky. Pokud cena najednou klesne o hodně %, budete se muset rozhodnout, zda prodat levně, nebo se svých výdělků držet, dokud cena opět nestoupne, což ovšem znamená, že budete muset těžit déle, aby se vám vrátily výdaje za elektřinu a vybavení.

 

Chlazení

Ať už se rozhodnete těžit jakkoliv, jedná se o výpočetně náročnou operaci generující velké množství tepla. Efektivita těžby s rostoucí teplotou klesá, proto je nutné zajistit, aby byla vaše sestava co nejlépe chlazená a větraná. Jak jsme zmiňovali výše, to je důvod, proč někteří mineři používají například basy od piv. Mohou pomoci také větráčky, nebo jiná zařízení.

Elektřinu nespotřebovává pouze sestava, ale je potřeba se zaměřit i kolim stojí větrání či klimatizace.

 

Napájení

Při tvorbě DIY sestavy nedává moc smysl snažit se ušetřit koupí levné napájecí jednotky. Nestabilita napájení by mohla ovlivnit výkon, nebo dokonce způsobit pád systému, a když systém neběží, nevydělává. Investujte proto do kvality.

 

Vyhněte se prostoji

Pokud netěžíte, ztrácíte peníze. Zde jsou některé způsoby, jak zabránit prostoji (neplánové překážce v těžbě).

  • pořiďte si nejlepší napájecí jednotku, jakou si můžete dovolit
  • Zvažte použití nepřerušitelné napájecí jednotky, aby vaši sestavu neovlivnil ani chvilkový výpadek proudu
  • Nastavte počítač, který používáte k těžbě, aby začal těžit hned při spuštění. Díky tomu začne ihned znova těžit, pokud bude nutné jej restartovat.

 

Doprava

Ceny za dopravu ze vzdálených zemí a celní poplatky za některá zařízení se mohou pohybovat v řádech tisíců korun. Zvažujete-li nákup takových zařízení, zjistěte si předem, jaké poplatky za něj bude třeba zaplatit.

 

Doplňky

Budete potřebovat kabely, adaptéry, atd.?

 

Spojte své síly

Raději než se pokoušet o těžbu sám, je výhodnější spojit své síly s jinými minery a přidat se k “poolu”. Tam získáte podíl z měny natěžené všemi členy, a máte větší šanci na objevení nového bloku.

Mineři získávají odměnu, pokud je úroveň obtížnosti bloku, který řeší vyšší, než úroveň nastavená správcem poolu. Tato úroveň je vždy někde mezi 1 a obtížností dané měny.

ZdrojeE15CryptoSvět

 

 

Share This