Jsem přesvědčen, že 90% lidí investuje kvůli kapitálovým ziskům. Mluví takto: ceny akcií šly nahoru, můj dům získal na hodnotě. To jsou kapitálové zisky, ale mně jde o tok peněz, protože chci mít každý měsíc pravidelný přísun peněz. Například můj nájemní dům mi každý měsíc posílá peníze na účet.

Chcete-li být bohatí, musíte umět rozlišovat mezi kapitálovým ziskem a peněžním tokem. Technicky vzato kapitálové zisky jsou hazard, očekáváte, že se něco změní, trhy půjdou nahoru. Kdežto tok peněz je jistota a stálý příjem. Inteligentní investoři hledají obojí.

 

Zvyšujete velikost svých aktiv

Lidé o mně říkají, že miluji nemovitosti, ale to není pravda. Já miluji dluh a ten lze nejlépe získat zástavou nemovitostí. Pokud dáte milion do investičního fondu, dostanete za něj tolik, kolik dostanete a zaplatíte ještě velké poplatky.

Pokud investujete milion do nějakého komerčního projektu, tak kupujete nemovitost v hodnotě 5 miliónů. Získáváte aktivum v ceně 5 miliónů místo milionu ve fondech. Díky finanční páce vytváříte nemovitost v ceně 5 miliónů a ne jednoho milionu. Daňové výhody plynou z 5 miliónů a ne z jednoho. Zvyšujete velikost svých aktiv, ale máte také finanční páku v oblasti daní.

 

Pokud budete investovat kvůli kapitálovým ziskům, jednou ztratíte.

Bereme si půjčku, kterou splácejí naši nájemníci. Platí nám nájem a my z toho splácíme hypotéku, dokud není plně splacena.

Pokud budete investovat kvůli kapitálovým ziskům, jednou ztratíte. A to opravdu hodně. Dostal jsem lekci a nepřisvojil návyk kupovat něco, protože to poroste (ať akcie nebo nemovitosti). Během krize bych se dostal na dno.

 

 

Share This