Nemovitosti jsou uchovatelem hodnoty. Můžete kupovat nemovitosti za účelem bydlení nebo na investici. Zaměřme se na nemovitosti z investičního hlediska. Lze pořídit nemovitost na dlouhodobou investici a mít příjmy z pronájmu. Druhou možností je, že koupíte nemovitosti a následně je prodáte, ale jsou investoři, kteří si počkají, až se hodnota vystoupá na jejich ideální hodnotu a spekulují na rychlém výdělku.

 

Kdo nejčastěji kupuje nemovitosti

Evidujeme dlouhodobě tři typy investorů. Jsou to to soukromé osoby s větším množstvím peněz. Ti si kupují desítky bytů najednou. Bývají to úspěšní podnikatelé, kteří investují opakovaně a dlouhodobě. Druhou skupinou jsou drobní investoři, kteří mají k dispozici několik milionů korun a místo uložení v bance s nulovým výnosem za ně koupí jeden či více bytů. Třetí typem jsou lidé, kteří vyyužívají levných hypoték. Se zpřísňujícími se podmínkami pro získání hypotečního úvěru však bude tohoto typu investorů postupně ubývat.

 

Proč kupovat nemovitosti

První možností je bydlení, protoře každý potřebuje někde bydlet. Při investici do nemovitostí je pro mnoho lidí důležitý příjem z pronájmů a spousta lidí to bere dlouhodobou investici např. na důchod, který v budoucnu nebude nebo bude hodně malý. Existuje i řada spekulantů, kteří nakupují byty či domy za účelem rychlého zisku. To znamená, že koupí a následně prodají. Aby se zvýšila hodnota dané nemovitosti, tak se často provádí rekonstrukce, aby se zvýšila hodnota bytu či domu. Je nutné počítat i s daní z nabyti nemovitosti, daní ze zisku a dalších věcí, na které nesmíme zapomenout. Tady se vyplatí mít někoho zkušeného, kdo se vyzná a také poradí např. s daněmi.

 

Kdy je nejlepší nakupovat nemovitosti?

Ideální je kupovat vždy v období krize, když jsou ceny na tzv. dně. Spousta lidí prodává pod cenou, protože jsou často v situacích, že musí. V této době je ideální být dobře připravený. Vždy ceny nemovitostí prochází trendovými vlnami. Před 10-ti lety byly ceny vysoko, pak tu byla krize, která způsobila pokles nemovitostí. V současnosti jsme v růstové fázi a ceny bytů se pohybují nad hodnotou těch z před deseti lety před krizí.

Jestliže uvažujete, že budete nemovitost držet deset a více let, tak by se vám čekání na lepší cenu nemuselo vyplatit. Hlavně z důvodu ztráty příjmů z pronájmu. I když půjde trh v následujích letech dolů, tak je velká pravděpodobnost, že se ceny začnou následně vracet opět nad současné hodnoty. Důležitější je výnos z pronájmů během této doby, než samotná kupní a prodejní cena. Pokudy uvažujete o koupi bytu a následně ho chcete pronajímat v horizontu nad 10 let, tak i při aktuálních cenách nemusí jít o špatnou investici.

Ať už se rozhodujete pro spekulativní obchod či dlouhodobou investici, tak mějte vždy na paměti, že jde o vaše peníze. Vše pečlivě propočítejte a poraďte se s lidmi, kteří takto investují dlouhodobě.

 

Inspirace článku ZDE >>

 

Share This