Chcete vědět, co je příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. Proč banky půjčují peníze, které neexistují?

Koukněte na dokument s názvem Peníze jako dluh. Dokument vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví.

 

 

Reálná hodnota peněz je dnes závislá pouze na ochotě lidí přijímat peníze

Doby, kdy byly peníze kryté zlatem, jsou už dávno pryč. Reálná hodnota peněz je dnes závislá pouze na ochotě lidí přijímat peníze. Samy peníze nemají jinou hodnotu, než je cena papíru, na kterém jsou vytištěny. Jak peníze vznikají? Je pravda, že dnes peníze reprezentují místo reálné hodnoty pouze dluh?

První peníze světa měly reálnou hodnotu. Používaly se jako platidlo, nebo jako drahé kovy. Moderní peníze již drahými kovy podloženy nejsou. Peníze jsou dnes ve formě papírků (a mincí), nebo ve formě záznamu v knihách bank. První typ se nazývá oběživo, druhý elektronické peníze. Právo vyrábět peníze má zpravidla Centrální banka státu. V tuzemsku je to Česká národní banka.

Centrální bance jsou tedy prakticky podřízeny komerční banky. Musí mít u Centrální banky dva účty. Jde o Účet rezerv, kde banka musí mít uloženy povinné rezervy pro zajištění vlastní schopnosti vyplácet vklady. Druhým účtem je Běžný účet, který slouží k výběru nebo vkládání peněz do Centrální banky.

 

Jak vznikají peníze?

Opravdu jako dluh – jde o situaci, kdy banka půjčuje peníze, které ovšem do ní nikdo předtím nevložil. Půjčení peněz probíhá tak, že banka vytvoří na účtu dlužníka určitou částku, kterou pak dlužník čerpá a následně splácí. Lidově řečeno: Abyste mohli někomu půjčit 100 korun, musíte je nejprve mít. Banka nikoliv. Banka může půjčit peníze, které neexistují. Pouhým záznamem ve svých účetních knihách vytvoří peníze, které půjčí dlužníkovi.

Řečeno suchou ekonomickou mluvou: „ Peníze vznikají při každé operaci, kdy obchodní banka naplní účet nějakého klienta, aniž by zároveň s tím došlo ke snížení stavu účtu jiného klienta v bankovním systému o stejnou částku.“ Peníze takto vznikají jako dluh.

Jaké je krytí takových peněz? Samozřejmě reálně žádné – jde o slib dlužníka, že tento dluh splatí. Nově vzniklé peníze nejsou ničím kryté, pouze slibem dlužníka.

 

Zdroj: Silverum

 

 

Share This