Na akciích se mi nejvíce líbí, že vyplácí pravidelné dividendy. Máte přehled o firmě, do které investuje, protože můžete nahlédnout do účetních uzávěrek, poslechnete si rozhovory s lidmi ve vedení firmy a vidíte co přesně daná společnost dělá. Dividendové akcie by měly být v portfoliu každého investora, protože máte stabilní pasivní příjmy z podílu na zisku vyplácené společnosti.

Pro investory je nejzajímavější, když firmy investují nebo vyplácí dividendy. Velké a kvalitní firmy nejčastěji vyplácí dividendy a nesou menší výnos. Naopak malé a střední společnosti investují jsou ideání pro investory, kteří hledají růst cen akcií. Ukážeme si, co by měla splňovat nakupovaná akcie, kterou chceme kupovat. Do jaké firmy zainvestovat to už záleží na každém z nás.

 

Co musí splňovat nakupovaná akcie

Ať už se jedná o akcii dividendovou nebo růstovou, tak by měla splňovat 4 základní kritéria.

Dobrá cena

Akcie musí být za dobrou cenu. Dobrý investor nekupuje předražené akcie, ale amatéři to dělají. Nákupní cena je to, co ve
velké míře ovlivňuje celkové zhodnocení investice. Není ideální se zakoukat do některé akcie a koupit ji je pouze s tím, že se vám líbí. Jak spočítat cenu akcie si ukážeme v dalších článcích.

 

Dobrá finanční situace

Firma na tom musí být finančně dobře. Kupovat akcie společnosti s finančními problémy se vyplácí pouze ve výjimečných případech. Investoři nekupují problematické firmy! Pokud chcete uskutečnit dobrý nákup, tak je potřeba znát opravdu velmi
specifický druh finanční analýzy. Ideálně provedeme standardní finanční analýzu a investujeme do akcií pouze
finančně zdravých společností.

 

Znalost businessu společnosti

Toto pravidlo je prosazované Warrenem Buffetem i dalšími špičkovými investory, kteří jsou úspěšní. Rozumíte opravdu businessu společnosti? S dobrou znalostí byznysu dokážete správně posoudit, zda je na tom společnost finančně dobře či nikoliv. Bez problému si obstaráte údaje, které jsou nezbytné pro finanční analýzu společnosti.

 

Management společnosti vlastní významný podíl akcií

Management firmy se chová úplně jinak, když je motivován čtvrtletními výsledky a opcemi na akcie. Je opravdu rozdíl, zda mají členové managementu zanedbatelný nebo nezanedbatelný podíl ve společnosti. To se poté odráží i často na ceně akcie a pro nás investory to má velké výhody.

 

Share This