Ceny nemovitostí se v posledních letech zvyšují a už překonaly i hodnotu těch před 10-ti lety před krizí. Mnozí mluví o realitní bublině, která musí splasknout a další lidi si myslí, že cena bude růst dále. Kde je skutečná pravda, tak to záleží na spoustě věcí, zda bude ekonomika dále růst, jak to bude s novými výstavbami atd. Vždy je nejdůležitější, jestli se najdou kupci na dané nemovitosti. Je to vždy o poptávce a nabídce.

Ceny nemovitostí rostou i z toho důvodu, že je velký zájem o investiční byty. Lidé si čím dál více uvědomují, že nechávat peníze na běžných účtech není výhodné a na spořicím účtě či termínovaném vkladu je úrok minimální a nepokryje v současnosti ani inflaci. Koupě bytu a jeho následný pronájem stále přináší dobré zhodnocení. Investoři pochází většinou z České republiky. V Praze a v Brně se často potkáte s investory ze zahraničí, nejčastěji pak ze zemí evropské unie. Byty k následnému pronájmu vyhledávají zájemci nejčastěji v univerzitních městech.

 

Vyplatí se v současnosti kupovat nemovitosti a poté pronajímat? 

Jestliže uvažujete, že budete nemovitost držet deset a více let, tak by se vám čekání na lepší cenu nemuselo vyplatit. Hlavně z důvodu ztráty příjmů z pronájmu. I když půjde trh v následujích letech dolů, tak je velká pravděpodobnost, že se ceny začnou následně vracet opět nad současné hodnoty. Důležitější je výnos z pronájmů během této doby, než samotná kupní a prodejní cena. Pokud uvažujete o koupi bytu a následně ho chcete pronajímat v horizontu nad 10 let, tak i při aktuálních cenách nemusí jít o špatnou investici.

Pokud bude ekonomika prosperovat, bude dost práce, tak nepočítejte, že by nemovitosti ve větších městech měly jít dolů. Určitě nějaká ta krize dorazí, ale je otázkou, kdy to bude. Letos, příští rok, za 2 roky nebo za 5 let. Když dojde ke krizi, tak poté bude opravdu velká příležitost k nákupu nemovitostí.

 

Kde jsou nejvyšší ceny nemovitostí

Aktuálně v Praze jsou nejvyšší ceny nemovitostí v republice a návratnost v porovnání s ostatními městy vychází nejhůře. A to i přesto, že jsou v Praze nejvyšší ceny nájmů. Ani vysoké ceny pražských bytů ovšem kupující zatím neodrazují od jejich pořízení.

Jen za poslední rok se průměrná cena bytu 1+1 v České republice zvýšila o 20,7 %. Byty 2+1 jsou meziročně dražší o 11,89 % a byty 3+1 nyní pořídíte dráž než před rokem v průměru o 16,25 %. A čím vyšší jsou ceny nemovitostí, tím delší bývá návratnost investovaných prostředků. Na vzestupu ovšem nejsou pouze ceny bytů, ale postupně dochází také ke zvyšování nájemného.

Zdroje: Relaity Morava 

 

 

Share This